Secondary School – Silver Medal Winners – 2000 – 2010

2010 Winners

Name of School

Name of Winner

Grove Academy Justine McCluskey
Grove Academy Michael Strachan
Harris Academy Zoe Morrison
High School of Dundee Karyn Joss
Kingspark School Hayley McIrvine
Kingspark School Damien Hawes
Menzieshill High School Ross Irvine
Morgan Academy Chloe Teale
St John’s High School Ciara McGuigan O’Brien
St Paul’s Academy Eve McKaig
St Paul’s Academy Matthew Troup

2009 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Academy Abbie Cleary
Braeview Academy Shannon Pinchen
Braeview Academy Cameron Motion
Craigie High School Amy Cook
Grove Academy Judith Richmond
Grove Academy Jack Pedersen
Harris Academy Taylor Petrie
High School of Dundee Claire Dobson
High School of Dundee Callum Archibald
High School of Dundee Euan Strachan
Kingspark School Gemma Keogh
Kingspark School Grant Wales
Menzieshill High School Mary Livingstone
Monifieth High School Amy Morton
Morgan Academy Rebecca Doig
St Paul’s High School Samantha Hudson
St Paul’s High School Antony Anderson

2008 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Academy Stephanie Mason
Braeview Academy Heather Wilson
Grove Academy Andrea Strachan
Harris Academy Kim Fairweather
High School of Dundee Sarah-Jane Lothian
High School of Dundee Callum Rennet
Kingspark School Graham Fraser
Kingspark School Alice Johnson
Menzieshill High School Toni Taylor
Morgan Academy Danielle O’Rourke
St John’s High School Jillian McLaughlan

2007 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Academy Rebekah Percival
Braeview Academy Nicole Irvine
Craigie High School Carina Smith
Harris Academy Gillian Carter
High School of Dundee Lauren Clayson
High School of Dundee Elliot McKillop
Kingspark School Gavin Hawkins
Lawside RC Academy Seonade Sparey
Lawisde RC Academy Ryan Lynch
Menzieshill High School Abbie Barclay
Monifieth High School Ellen Ryder
Morgan Academy Kirsty O’Hare
Morgan Academy Thomas Fitzpatrick
Whitfield High School S Henderson

2006 Winners

Name of School

Name of Winner

Name of School Name of Winner
Baldragon Academy Shannon Henderson
Baldragon Academy Rory McLeod
Carnoustie High School Paula Mitchelson
Craigie High School Steven Hutchison
Grove Academy Priyanaz Chatterji
Harris Academy Suzanne Dand
High School of Dundee Kirsty Allison
High School of Dundee Ross Tolland
Kingspark School David Cameron
Lawside RC Academy Dawn Inglis
Lawside RC Academy Wesley Battles
Menzieshill High School Sam Butler
Monifieth High School Lauren Hopkins
Morgan Academy Chelsea Watson
Morgan Academy Paul Stewart
St John’s High School Lynsey Birrell

2005 Winners

Name of School

Name of Winner

Name of School Name of Winner
Baldragon Academy Sarah Spittal
Craigie High School Nicola O’Rouke
Grove Academy Alexandra Todd
Harris Academy Rebeeca Low
High School of Dundee Shakira Roberts
High School of Dundee Matthew Powrie
Kingspark School Craig Fleming
Lawside RC Academy Clare Morrison
Menzieshill High School Laura Ross
Monifieth High School Kirsten Murray
Morgan Academy Kirstyn Fullerton
Morgan Academy Nikolas Brown
St John’s High School Aoife O’Brien

2004 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Acamdey Louise Cumming
Harris Academy Samantha Key
High School of Dundee Kirsty Jones
High School of Dundee Thomas Emslie-Smith
Kingspark School Amanda Cree
Kingspark School Michael Cook
Lawside RC Academy Sarah Scott
Menzieshill High School Lianne Rout
Monifieth High School Emma Graham
Mogran Academy Aileen Farquhar
Morgan Academy Stephen Mitchell

2003 Winners

Name of School

Name of Winner

Balgradon Academy Fiona Cunningham
Carnoustie High School Heather Black
Craigie High School Rebecca Smith
Grove Academy Jennifer Bisset
Grove Academy Niall Tennent
Harris Academy Jennifer Speedie
Harris Academy John Iyaniwura
High School of Dundee Catriona France
High School of Dundee Scot McIntosh
Kingspark School Channyn Hart
Kingspark School Ross Inglis
Lawside RC Academy Calley Scott
Menzieshill High School Ian Hardie
Monifieth High School Laurie Hart
Monifieth High School Paul McCallum
Morgan Academy Nadia Penman
Morgan Academy Liam Cunningham

2002 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Academy Patricia Stewart
Carnoustie High School Caroline Dey
Harris Academy Jody Rae
Harris Academy Kirsty Stewart
High School of Dundee Sophie Cargill
High School of Dundee Douglas Dorward
Kingspark School Chelsea Harrison
Kingspark School Michael Miller
Lawside RC Academy Elaine Bruce
Lawside RC Academy Stuart Small
Menzieshill High School Mhairi Donnelly
Monifieth High School Dawn Easton
Morgan Academy Karen Edwards
Morgan Academy Andrew McQueen
St John’s High School Joanne Markie
St Saviour’s High School Lynn Wilson
St Saviour’s High School John Hughes

2001 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Academy Charis Kidney
Carnoustie High School Paula Webster
Carnoustie High School Karah Johns
Craigie High School Greg Fenwick
Harris Academy Leanne Ferguson
Harris Academy Calum Cumming
High School of Dundee Samantha Croll
High School of Dundee Malcolm Watson
Kingspark School Vicky Scott
Kingspark School Stuart Walker
Menzieshill High School Jaclyn Fyfe
Morgan Academy Katie Dunn
Morgan Academy David McLaren
St John’s High School Lila Clements
St John’s High School Ross Wilson
St Saviour’s High School Collen McInearney
St Saviour’s High School Daniel Adams

2000 Winners

Name of School

Name of Winner

Baldragon Academy Ashley Christie
Carnoustie High School Rebecca Adams
Carnoustie High School Iain Gibson
Harris Academy Gillian Wilson
Harris Academy Lee Kehrer
High School of Dundee Gillian Hume
Lawside RC Academy Linzi Walsh
Lawside RC Academy Aaron Hill
Menzieshill High School Gillian Tolmie
Menzieshill High School Neil Walls
Monifieth High School Jennifer O’Rourke
Morgan Academy Hannah Kendall
Morgan Academy Joel Wilson
St John’s High School Kelly Irvine
St John’s High School James Garvock
St Saviour’s High School Jacqueline Ann Kelly
St Savour’s High School Marc Hadden

Cancel